Jaskra jest drugą, najczęstszą przyczyną utraty wzroku na świecie. Wczesna profilaktyka pozwala opóźniać jej efekty. Podczas każdego doboru okularów w naszym salonie optycznym sprawdzamy, czy jesteś zagrożony tą chorobą, a badanie dna oka jest obowiązkowe podczas pełnej kontroli okulistycznej. Dlaczego to takie ważne?

 

Jaskra to choroba polegająca na uszkodzeniu nerwu wzrokowego, które prowadzi do stopniowego zawężania pola widzenia. Cicha złodziejka wzroku – jak nazywana jest jaskra – w swoim początkowym stadium może być niezauważalna dla pacjenta i niestety, jest to choroba nieuleczalna. Jednak w przypadku odpowiedniej profilaktyki i przy wdrożeniu leczenia można spowolnić lub nawet zatrzymać postęp choroby.

Jaskra najczęściej kojarzy się z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Prawidłowe ciśnienie powinno się mieścić w granicach 10-21mmHg. Każde odchylenie od normy powinno być sygnałem do dalszej obserwacji i częstszych wizyt w gabinetach okulistycznych. Jako, że jaskra jest chorobą cywilizacyjną i może dotknąć każdego z nas w wielu gabinetach okulistycznych znajdują się już urządzenia do bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Kolejnym etapem podczas każdej kontroli okulistycznej jest ocena kąta tworzonego przez rogówkę oka i tęczówkę. Jest on odpowiedzialny za prawidłowy przepływ płynów wewnątrz gałki ocznej. Zbyt wąski kąt- zwany kątem przesączania- powoduje utrudnioną wymianę płynów, co często skutkuje podwyższonym ciśnieniem w oku a w konsekwencji powoduje jaskrę. Nagłe zamknięcie się kąta przesączania nazywane jest ostrym atakiem jaskry i charakteryzuje się silnym bólem głowy, obniżeniem ostrości widzenia, szeroką źrenicą która nie reaguje na światło. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja okulistyczna aby zapobiec stałej utracie wzroku.

Warto wspomnieć, że prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe, oraz otwarty kąt przesączania nie wykluczają występowania jaskry, dlatego na każdej wizycie powinno odbyć się badanie dna oka. Jaskra normalnego ciśnienia i jaskra otwartego kąta to najczęściej występujące postacie jaskry, które mogą nie dawać objawów przez wiele lat. W konsekwencji następują jednak nieodwracalne zmiany nerwu wzrokowego, które są widoczne podczas obserwacji dna oka.

W grupie ryzyka, prócz osób z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, znajdują się osoby u których w rodzinie występowała jaskra, mają nadciśnienie tętnicze, chorzy na cukrzycę. Czynnikiem ryzyka jaskry jest też wysoka krótkowzroczność (powyżej -4.00 D), palenie papierosów, uszkodzenia i zabiegi chirurgiczne na oku. Jeśli występuje którykolwiek z wymienionych czynników, a ostatnie badanie wzroku odbyło się ponad dwa lata temu, nie należy zwlekać z wizytą.

W naszym salonie posiadamy nowoczesny sprzęt do bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, oraz do obserwacji kąta przesączania. Badanie wykonujemy na każdej wizycie przy doborze okularów, a badanie dna oka jest u nas nieodłącznym elementem pełnej kontroli okulistycznej.