Wzrok nie pogarsza się z dnia na dzień, a nasz organizm potrafi się dostosować do nieznacznej zmiany jakości widzenia.

Czasem więc nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że powinniśmy zacząć go korygować. Dzięki regularnym badaniom wzroku będziemy mieli pewność, że z naszym wzrokiem jest wszytko w porządku, a jeśli mamy wadę, to że jest ona dobrze wyregulowana. Pozwoli to opóźnić proces pogarszania się wzroku.

Jak często powinno się badać wzrok?

Wszystko zależy od tego w jakim jesteśmy wieku, czy mamy lub mieliśmy kłopoty ze wzrokiem oraz czy nosimy szkła korekcyjne.

Osoby młode, które widzą doskonale powinny udawać się na wizyty kontrolne do okulisty raz na dwa, trzy lata.

Osoby starsze, które są bardziej narażone na wady wzroku powinny się badać częściej. Częstotliwość ich wizyt nie powinna przekraczać roku.

Dla osób, które już noszą okulary wizyty u okulisty powinny stać się rutyną. Wszystko również zależy od tego czy ich wada się zatrzymała czy cały czas ma tendencję do pogłębiania, co często ma miejsce zwłaszcza w okresie dojrzewania, gdy oko cały czas rośnie.

Jeśli jednak nadal widzimy tak samo, jak w momencie gdy pierwszy raz założyliśmy najnowsze okulary to wystarczy profilaktyczna kontrola raz na dwa lata. Jednak w tym wypadku również uświadomienie sobie, że widzimy coraz gorzej powinno być czynnikiem, który przyspieszy wizytę u specjalisty.
Sam obserwuj swój wzrok

Ważne jest również, aby między wizytami u specjalisty samodzielnie sprawdzać swój wzrok za pomocą prostych testów.

Sprawdź czy masz astygmatyzm – wykonaj test>> (link artykułu z testem)